Porady dla mam, które chcą pogodzić macierzyństwo i karierę

[REKLAMA]

Dla niektórych łączenie macierzyństwa i kariery wydaje się być nie lada wyzwaniem. Rzeczywiście, jest to wymagające zadanie, jednak nie oznacza to, że nieosiągalne. Możesz połączyć macierzyństwo i karierę, czerpiąc 100% ze swojego życia! Zapoznaj się z naszymi poradami, które mogą pomóc.

Organizacja, czyli jak to połączyć?

Połączenie macierzyństwa i kariery wymaga odpowiedniej organizacji. Aby to zadanie było łatwiejsze, powinnaś zadbać przede wszystkim o podział obowiązków ze swoim partnerem lub osobą, która pomaga ci w wychowywaniu dziecka. Podział obowiązków dotyczy nie tylko opieki nad maleństwem, lecz także zakupów, sprzątania, płacenia rachunków czy dbania o ogród. Sprawny podział obowiązków pomoże ci wygospodarować czas na pracę. Nie możesz oczywiście pominąć w tym aspekcie ojca dziecka! Weź pod uwagę również jego cele i styl życia.

Planowanie pozwala na więcej! Przed rozpoczęciem pracy przemyśl, w jakich porach możesz karmić swoje maleństwo czy też odbierać je z przedszkola. Zwróć uwagę na takie miejsca, w których godziny otwarcia są dla ciebie dogodne. To samo dotyczy np. poradni lekarskiej i podobnych miejsc.

Zorganizowanie ułatwi ci także świadomość priorytetów. Musisz ustalić, co jest dla ciebie najważniejsze. W okresie macierzyństwa mogą pojawić się propozycje, które choć będą wydawać się atrakcyjne – możesz zwyczajnie nie wygospodarować na nie czasu. To np. zwiększenie liczby godzin w pracy. Przemyśl, czy wolisz oddelegować obowiązki domowe i więcej czasu poświęcić pracy, czy może wręcz przeciwnie. Pamiętaj, że decyzja zależy wyłącznie od ciebie!

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, który kobiety, a szczególnie mamy, często pomijają – opuszczenie niektórych zadań. W twoim życiu pojawią się takie dni, w których będziesz musiała z czegoś zrezygnować. Łączenie pracy z macierzyństwem nie zawsze jest idealne i nie zawsze wychodzi. Czasem dwie istotne sprawy mogą się na siebie nałożyć, a ty możesz nie mieć siły na żadną z nich. Jeśli potrzebujesz odpoczynku – po prostu odpocznij. Każdy go potrzebuje!

Znaj swoje prawa jako pracownica

Łącząc karierę z macierzyństwem, musisz znać swoje prawa jako pracownica. Ma to szczególne znaczenie, jeśli powróciłaś do pracy po długim urlopie macierzyńskim lub właśnie jesteś w ciąży. Będą w takim stanie nie należy wykonywać pracy w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej. Co więcej, bez zgody przyszłej mamy pracodawca nie może delegować jej poza stałe miejsca pracy. To tylko jedne z wielu zapisów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Programu Baby&me (np. w tym artykule), który powstał z myślą o zapewnieniu odpowiedniego wsparcia zarówno młodym matkom, jak i ojcom. Dołącz do Programu Baby&me – na stronie internetowej, oprócz porad dotyczących łączenia macierzyństwa z pracą, znajdziesz wiele cennych porad dotyczących karmienia piersią, planowania ciąży, częstych dolegliwości i niemowląt, a także rozszerzania diety dziecka. Te informacje pomogą ci zadbać zarówno o siebie, jak i maleństwo.

Nie bój się prosić o pomoc – to żaden wstyd!

Utarło się błędne przekonanie, że matka powinna sama sobie radzić zarówno z macierzyństwem, obowiązkami domowymi, jak i pracą. To nie jest prawda! Jesteś tylko człowiekiem i masz prawo popełniać błędy. Możesz prosić o pomoc, gdy jej potrzebujesz. Jeśli tylko czujesz, że w określonym dniu możesz potrzebować wsparcia – odezwij się do bliskiej ci osoby i poproś o nie. Gdy wrócisz do pracy po ciężko przepracowanych godzinach i będziesz potrzebować odpoczynku – zadzwoń do swojego partnera, koleżanki czy mamy.

Proszenie o pomoc nie jest słabością. Wręcz przeciwnie – to cenna umiejętność, która pomaga iść szczęśliwiej przez życie. Nie musisz za każdym razem zabierać swojego dziecka na zakupy spożywcze – możesz poprosić o opiekę kogoś bliskiego i pójść na nie sama. Jeśli akurat nikt z twoich bliskich nie może ci zaoferować pomocy w danym okresie – pamiętaj, że możesz zatrudnić opiekunkę. Warto, byś z wyprzedzeniem wybrała odpowiednią osobę na to miejsce. Taką, która jest empatyczna, wrażliwa i pogodna. Dzięki temu, gdy tylko poczujesz potrzebę – będziesz mogła zadzwonić do zaufanej osoby, jednocześnie mając pewność, że twoje maleństwo jest pod właściwą opieką.

Oczywiście pierwszą osobą, którą powinnaś poprosić o pomoc jest twój partner. To jest także jego obowiązek!

Praca z domu – coraz popularniejsze rozwiązanie

Obecnie wiele firm pracuje w formule home office – całkowicie lub przynajmniej częściowo. Niektóre z nich oferują też możliwość wykonywania swoich obowiązków w warunkach domowych, np. w przypadku choroby dziecka. To wygodne rozwiązanie dla każdej mamy, jednak poza zaletami, ma również wady. Przenoszenie pracy do domu może utrudnić zatarcie tej granicy. Pracując na kanapie w domu, możesz nawet nie zauważyć, kiedy minie 8 godzin.

Dla wielu mam wadą może okazać się także brak kontaktu ze współpracownikami, zwłaszcza po długim urlopie macierzyńskim. Jeśli klasyczny system home office nie jest dla ciebie odpowiedni, możesz zdecydować się na hybrydowy system pracy. Możliwości jest naprawdę wiele! Praca zdalna pozwala jednak zaoszczędzić czas poświęcany na dojazdy do pracy i zapewnia sporą wygodę. Możesz wykonywać swoje obowiązki nie tylko we własnym domu, ale tak naprawdę w każdym miejscu.

Powrót do pracy stanowi wyzwanie dla wielu kobiet, które stały się matkami. Dzięki odpowiedniej organizacji czasu oraz pomocy bliskich, możesz jednak cieszyć się zarówno swoją karierą, jak i czasem spędzanym w gronie rodzinnym!

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*