Wycieczki szkolne większość na ogół wspomina z sentymentem i to nie tylko dlatego, że były to beztroskie czasy dzieciństwa. Z perspektywy czasu duża część uczestników wycieczek nie ukrywa, że każda czegoś ich w życiu nauczyła. Jakie w związku z tym zalety niosą w sobie takie wycieczki i dlaczego rodzice nie powinni wzbraniać się przed wysłaniem na nie swoich pociech?
Integracja
Wycieczki szkolne to przede wszystkim integracja z rówieśnikami. Dziecko wysłane na taką wycieczkę z koleżankami i kolegami z klasy spędza 24 godziny na dobę. Klasa zwiedza, poznaje nowe miejsca, podróżuje razem autokarem, spożywa wspólne posiłki czy śpi w jednym pokoju. To dobra okazja na to, aby bardziej zintegrować się z rówieśnikami czy naprawić nadszarpnięte jakimś nieporozumieniem relacje.
Poznawanie nowych miejsc
Wycieczka to jednak nie tylko sposób wyrwania się na kilka dni ze szkoły i odpoczynek od lekcyjnych zajęć. Można rzec, że jest wręcz odwrotnie. Również i w tym przypadku dziecko się uczy, choć jest to nauka w nieco innej formie. Każde nowo poznane miejsce to jednak spora dawka wiedzy, której nie można doświadczyć w szkole. Nauka taka jest efektywniejsza i znacznie lepiej przez dzieci przyswajalna. Poza tym wycieczki szkolne nie tylko dają możliwość pozyskania o danym miejscu ciekawych informacji, ale też zobaczenia go na własne oczy.
Szacunek i tolerancja
Szacunek oraz tolerancja to wartości, których uczą się dzieci podczas wycieczek szkolnych i bynajmniej nie mówimy tutaj tylko o wycieczkach poza Polskę. Rzeczywiście poza granicami naszego kraju kultura często jest zgoła odmienna. Jednak również i sama Polska jest mocno podzielona kulturowo. Przykładem może być mało zrozumiany i niespotykany dotąd folklor góralski dla dzieci z Pomorza i północnych regionów naszego kraju. To samo tyczy się dzieci z Zachodu Polski, które przyjadą na Podlasie, gdzie razem mieszkają ze sobą ludzie o wierze katolickiej i prawosławnej. Oczywiście każdy region ma też swoją specyficzną kuchnię czy też stosowane tylko tam zwyczaje.
Podobnie jest podczas wycieczek zagranicznych, gdzie dzieci uczą się szacunku do osób, które rozmawiają w innym języku, mają inne wyznanie czy też kolor skóry. Tolerancja to jedna z tych wartości, której ciężko nauczyć dziecko w zamkniętym i mocno ograniczonym świecie, z jakim ma ono do czynienia w danym mieście czy nawet samym województwie. Dostrzeżenie różnic jest do tego niezbędne.
Aktywność fizyczna
Dawniej rodzice o aktywność swoich dzieci nie musieli się martwić, ponieważ każdą wolną chwilę spędzały one na świeżym powietrzu. Dziś jest z tym gorzej, a dzieci zamiast gry w piłkę czy berka wybierają gry online, stawiając na tablety, smartfony czy komputery. Podczas wycieczek szkolnych dziecko ma tak zorganizowany czas, aby się nie nudziło. Jeśli nie jest to więc zwiedzanie atrakcji turystycznych to ognisko, integracyjna dyskoteka, wycieczka rowerowa, basen czy gra w paintball. Możliwości jest więc sporo.
Samodzielność
Jakie jeszcze zalety niosą w sobie wycieczki szkolne? Na pewno dla dziecka to doskonała nauka samodzielności. Dziecko jest z dala od domu, a więc nie może liczyć na swoich bliskich. Oczywiście nie musi tu przyrządzać sobie posiłków, ale sprawdzi, jak będzie radzić sobie w trudnych sytuacjach. Dziecko nauczy się też gospodarowania własnymi pieniędzmi.
Podsumowanie
Nie da się w związku z tym ukryć, że wycieczki szkolne to ogromna korzyść dla dziecka. Jest to jakaś różnorodność. Dziecko odpoczywa od szkoły, a jednocześnie uczy się przez zabawę i wolny czas spędza aktywnie. Jeśli dołożymy do tego naukę samodzielności i… kilka dni spokoju we własnym domu to nie ulega wątpliwości, że warto wysyłać dzieci na takie krótkie szkolne wczasy.
Zachęcamy wychowawców grup szkolnych i przedszkolnych do zabrania wychowanków na wycieczkę do Białegostoku, do Fabryki Misia gdzie na dzieci czeka moc atrakcji. Oprócz warsztatów grupowych w trakcie których dzieci będą mogły wykonać własnego pluszowego misia, najmłodsi będą mogli się wyszaleć na trampolinach, zjeżdżalniach, interaktywnych podłogach, a także w basenach z kulkami. Zapraszamy!