Można rozpisać się na ten temat w kilku różnych aspektach, aczkolwiek chcieliśmy stworzyć tutaj skoncentrować tutaj najważniejszą wiedzę na temat pielęgnacji skóry niemowlaka. Wystarczy zaznaczyć kilka najistotniejszych kwestii, aby zapewnić maluszkowi komfort i zabezpieczyć jego skórę przed ewentualnymi dolegliwościami. Ten artykuł przyda się szczególnie początkującym rodzicom, którzy powinni przygotować się na pełnienie swojej roli najlepiej jak tylko potrafią.
Pielęgnacja głowy
Zacznijmy, więc od włosów niemowlaka, których może być mniej lub więcej zaraz po urodzeniu. Są to tak zwane włoski płodowe, które pojawiają się na głowie malca już w czwartym miesiącu ciąży. Jednak po urodzeniu zaczynają one powoli wypadać i przerzedzać się, co absolutnie nie oznacza, że nie warto o nie zadbać. Wręcz przeciwnie jest to konieczny zabieg pielęgnacyjny, by zapobiegać występowaniu łupieżu lub ciemieniusze. Jest to problem skórny u niemowląt, aczkolwiek niebolesny, który wynika z wytwarzania nadmiernej ilości łoju przez skórę głowy, co następnie prowadzi do powstawania łusek. W tym przypadku konieczne będzie stosowanie kremu na ciemieniuchę, który powinien łagodzić objawy, nawilżać skórę głowy i zapobiegać powracaniu tej dolegliwości. Wówczas też o wiele łatwiej jest wyczesać łuski z włosów, co powinno się robić specjalną szczotką z naturalnego włosia.
Pielęgnacja skóry głowy powinna się również opierać na innych zabiegach, które obejmować mają również twarz noworodka. Jej przemywanie trzeba przeprowadzać za pomocą namoczonego wacika raz dziennie, by odświeżyć jego cerę i przygotować do nakremowania specjalnymi preparatami dla skóry normalnej, wrażliwej lub suchej w zależności od typu jaki posiada Twoje dziecko. To bardzo ważne, aby zadbać o ciało maluszka zgodnie z jego potrzebami, dzięki czemu będzie on czuł się o wiele lepiej i bardziej komfortowo.
Pielęgnacja pępka
Po porodzie odcięta pępowina pozostawia na brzuszku dziecka mały kikut, który powinien zagoić się i samoistnie odpaść po około dwóch tygodniach. Jednak w tym czasie również trzeba go pielęgnować. Najważniejsze jest zapewnienie mu odpowiedniej swobody i możliwości oddychania skóry w tym miejscu, dzięki czemu rana zacznie się goić o wiele szybciej. W tym celu potrzebne będą specjalne pieluszki z otworem na pępek lub samodzielnie możesz takową dziurę wyciąć w używanych przez Ciebie pampersach. Podczas kąpieli staraj się mocno nie namaczać kikuta, a po wyjściu z wanienki bardzo delikatnie osuszyć go ręcznikiem, by w żaden sposób go nie uszkodzić. Jednocześnie pamiętaj o codziennym odkażaniu rany spirytusem, by nie doszło tam do jakiegokolwiek zakażenia. Później z czasem kikut zacznie robić się ciemniejszy i powinien odpaść po wyznaczonym czasie, dzięki czemu nie musisz się martwić.
Pielęgnacja pupy niemowlaka
Jedno z najbardziej wrażliwych miejsc na ciele noworodka wraz z pozostałymi narządami płciowymi u chłopców, jak i dziewczynek. Właśnie dlatego konieczna jest w tym przypadku szczególna pielęgnacja. Pupa dziecka powinna być przemywana co najmniej raz dziennie, a najlepiej podczas każdorazowej zmiany pampersa. W przeciwnym razie możemy spodziewać się szybko odparzeń na skórze dziecka, które sprawią spory dyskomfort dla malucha. Chcąc temu przeciwdziałać i uchronić swoją pociechę przed bólem i nieprzyjemnościami, musisz dokładnie i delikatnie umyć pupę wodą lub za pomocą mokrych chusteczek, których na pewno nie może zabraknąć w Twoim domu. Tutaj spore znaczenie ma płeć dziecka, ponieważ chłopcy i dziewczynki wymagają innego sposobu wycierania pupy. U małych mężczyzn należy najpierw zająć się odbytem, następnie okolicami penisa i worka mosznowego. Natomiast u malutkich kobiet trzeba zacząć od umycia warg sromowych, by następnie wytrzeć okolice pupy, ponieważ w przeciwnym razie bakterie kałowe mogłyby przenieść się do narządów rodnych. Po umyciu niemowlaka można już osuszyć pupę, nasmarować ją kremami ochronnymi i założyć nową pieluszkę. Oto wszystkie najważniejsze miejsca na ciele Twojego malca, o które musisz zadbać w szczególności.
Mieszkam w Anglii, tutaj najlepszym środkiem zalecanym przez położne i lekarzy jest woda:-) do pępka również tylko woda. Do kąpieli też.
Do 3 roku życia dziecka skóra jest mega delikatna.Należy ją chronić, bo sama się nie obroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jak słońce, wiatr, mróz.