Jak ochronić dziecko przed zbyt wysoką temperaturą?

[REKLAMA]

Wiosna i lato to nie tylko coraz dłuższe dni i więcej Słońca ale również wyższa temperatura a co za tym idzie zmiana garderoby na lżejszą i bardziej przewiewną. Zmienia się nie tylko strój dla dorosłych ale również dla dzieci. Zimowe kurtki poszły już dawno w zapomnienie i ustąpiły miejsca krótkim podkoszulkom czy zwiewnym sukienkom.

Dłuższe dni to również więcej czasu na zabawy na świeżym powietrzu. Spacery po parku czy wypady na plac zabaw to jedne z najczęstszych atrakcji dla maluchów w upalne dni. Większa ilość czasu na dworze to także większe ryzyko nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, które dla każdego dziecka może być bardzo szkodliwe. Jak zatem zapewnić maluchowi bezpieczną zabawę w słoneczne dni?

Czapeczka dobra na wszystko?

Większość mam aby uchronić swoje dziecko przed Słońcem zazwyczaj zakłada mu czapeczkę. Czasami z przekory a czasami dlatego, że tak trzeba. Kiedy tak naprawdę powinno się zakładać dziecku tą część garderoby? Zasada wydaje się prosta. Najlepiej określić przydatność zakładania czapki w odniesieniu do nas samych. Jeśli jest nam za zimno, oznacza to, że dziecko również będzie miało podobne odczucie. Przy niskich temperaturach jest dosyć łatwo określić czy jest zimno czy ciepło. Problem pojawia się, kiedy termometr wskazuje powyżej 10oC. Wiele mam kierując się radami babć czy sąsiadek stosuje czapeczkę niezależnie od wysokości kresek na termometrze. Taka metoda jest niebezpieczna ponieważ może doprowadzić do przegrzania organizmu malucha. Zwłaszcza, kiedy dziecko lubi się ruszać i często się poci.

Trzeba mieć na uwadze, że czapka jest niezbędna przy minusowych temperaturach ale gdy jest powyżej 10oC nie zawsze jest potrzebna. Skutki przegrzania są o wiele groźniejsze niż zimne rączki czy nosek.Najgroźniejszym z nich jest udar słoneczny, który objawia się wysoką temperaturą ciała, szybszym oddechem, rozdrażnieniem, płaczliwością a nawet wymiotami. Wszystko wiąże się z odpornością dziecka, która zostaje zaburzona. Ze względu na przyzwyczajenie organizmu wyłącznie do wysokich temperatur, dziecko nie jest w stanie poradzić sobie z nagłym ochłodzeniem i nie potrafi utrzymać stałej temperatury ciała. Taki stan prowadzi do zwiększenia ryzyka zachorowania na wirusowe choroby.

Najlepszym wyjściem jest zabranie ze sobą czapeczki na spacer i zastosowanie jej dopiero gdy będą ku temu widoczne sygnały.

Niemowlaki a upały

Najbardziej narażonym na negatywne skutki przegrzania są niemowlaki. W gorące dni, gdy słupek rtęci może wskazywać aż 30oC, nawet dorośli mają problemy z ochłodzeniem organizmu. Podczas przebywania w domu lub w przydomowym ogródku najlepszym rozwiązaniem jest rozebranie malca do pieluszki. Jeśli dziecko leży, można dodatkowo przykryć je lekkim bawełnianym kocykiem. Większość mam boi się, że niemowlę zmarznie. Wszystko wynika z troski o dobro najmłodszych. Jednak trzeba mieć na uwadze, że podczas letnich upałów wyziębienie nie grozi niemowlakowi nawet jeśli zostanie pozostawiony w samej pieluszce. Oczywiście dla najbardziej przezornych opiekunów istnieją proste metody aby sprawdzić, czy ich podopiecznemu nie ma za zimno. W takim wypadku wystarczy dotknąć jego karku i klatki piersiowej. Jeśli są wilgotne oznacza to, że maluchowi jest za gorąco. Jeśli są chłodne, warto zastosować lekki kocyk lub okryć go pieluszką. Najlepsza sytuacja występuje jeśli skóra dziecka w dotyku jest lekko ciepła. To znak, że maluszkowi nic nie trzeba a jego temperatura ciała jest stabilna.

Przy okazji niemowlaków, trzeba pamiętać o częstszej zmianie pieluszki. W gorące dni, dziecko łatwiej się poci, przez co szybciej gromadzą się w pieluszce różnego typu bakterie i drobnoustroje, które mogą doprowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry. W tym wypadku warto zastosować pieluszkę wykonaną z tetry lub włókien bambusowych, które pozwalają skórze oddychać.

Dobrym pomysłem na wyjście jest również zabranie ze sobą butelki z mlekiem, którą można bezpiecznie trzymać w termicznej torbie. Nie dosyć, że sprawdza się gdy malec jest głodny, to jeszcze pozwala utrzymać stały poziom płynów w organizmie i wspomaga nawodnienie ciała. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie butelki samonagrzewającej marki Yoomi, która w zaledwie 60 sekund przygotowuje idealnie ciepły posiłek dziecku bez przegrzań czy ryzyka poparzeń. Butelka antykolkowa dobra będzie tez do podania niemowlakowi wody, podczas upałów.

Idealny outfit na upalny spacer

Wybierając się do parku lub w dłuższy wyjazd warto rozważyć godziny wyjazdu czy wyjścia. Najlepiej aby spacer odbył się rano do godziny 10:00 lub po południu po 17:00. Słońce nie świeci tak ostro w tych godzinach. Niemowlak będzie się czuł swobodnie w bawełnianym body z krótkimi rękawami, które nie zawiera suwaków, guzików czy koronek. Dodatki w takiej postaci mogą po prostu uwierać lub odciskać się na skórze dziecka. Zamiast budki w wózku można zastosować parasolkę, która zapewni przewiew powietrza lepiej niż nagrzana gondola. Dodatkowo mamy, które stosują nosidełko albo chustkę, powinny unikać noszenia dziecka w taki sposób w upalne dni. Maluch szybciej się poci w styku z rozgrzanym ciałem opiekuna.

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*