Dzieci są dla nas najważniejsze. Chcemy poświęcać im wiele czasu i bardzo angażować się we wspólne spędzanie czasu. Dobrze jest obserwować dziecko i zastanawiać się, jakie metody wychowawcze są dla niego najlepsze. Wraz z rozwojem dziecka musimy je modyfikować i dostosowywać do jego wieku.
Wyzwania związane z wychowywaniem dzieci
Wielu rodziców zauważa, że sposób myślenia dzieci często wymaga korygowania. Kiedy jednak rozmawiamy z dzieckiem, dobrze jest trzymać emocje na wodzy i zastanawiać się, jak mu pomóc. Coraz więcej maluchów ma kłopoty o rozmaitym podłożu. Niektóre z nich dotyczą słabej koncentracji, nadpobudliwości i problemów z nauką. Kiedy dziecko jest małe, bardzo istotne jest to, aby poświęcać mu odpowiednią ilość czasu, wzbudzać w nim zainteresowanie nauką, cyframi, czytaniem i podsuwać zabawki edukacyjne. Nie mniej ważna, a może nawet najistotniejsza jest zdrowa atmosfera pełna miłości i wzajemnej troski, która pomaga dziecku czuć się bezpiecznie każdego dnia. Wielu rodziców przyznaje również, że dobre rezultaty przynosi codzienna rutyna oraz konsekwencja.
Ćwiczenie cierpliwości i konsekwencji
Dzieci w pewnym wieku często chcą stawiać na swoim i może nas to wyprowadzać z równowagi. Znacznie lepiej jest wtedy wyrazić zrozumienie dla jego potrzeb, ale nie wiąże się to z faktem, że musimy im ulegać. Kiedy dzieci są małe i uczą się komunikacji bardzo ważne jest to, abyśmy zapewniali o tym, że rozumiemy ich potrzeby i staramy się im sprostać. Kiedy dziecko uczy się samodzielności zauważa, że nie potrzebuje już rodzica do wszystkiego, dlatego będzie próbowało swoich sił. 3 latek czy 5 latek ma zupełnie inne priorytety niż osoba dorosła, dlatego będzie się upierało przy tym, aby mieć wszystko na zawołanie. Cierpliwość i upływ czasu rozwiążą ten problem.
Umiejętności, które dziecko rozwinie w przedszkolu
W pewnym momencie przychodzi czas na to, aby zapisać dziecko do przedszkola. Niektórzy rodzice, szczególnie mamy bardzo to przeżywają, a zwłaszcza jeśli jest to ich pierwsze dziecko. Powierzenie syna lub córki pod opiekę innej osoby wymaga zaufania. Wielu rodziców przekonuje się jednak, że pobyt dziecka w przedszkolu przynosi wiele korzyści. Ma tam możliwość spędzać czas z rówieśnikami oraz obserwować to, jak inne dzieci zachowują się w różnych sytuacjach. Zarówno pozytywne jak i trudne chwile są potrzebne dziecku, aby umiało sobie radzić z emocjami czy poczuciem straty.
Rodzice również zauważają, że przedszkole rozwija chęć dzielenia się i ćwiczenia asertywności. W przedszkolu dziecko ma dostęp do rozmaitych zabawek oraz ma możliwość ćwiczyć różne umiejętności oraz brać udział w zabawach, których nie jesteśmy w stanie zapewnić mu w domu. Dlatego wielu rodziców uważa, że dobrze jest zapisać dziecko do przedszkola dosyć wcześnie. Zazwyczaj powrót do pracy determinuje konieczność zapisania dziecka do przedszkola. Dobrze jest wybrać placówkę, która cieszy się uznaniem wśród rodziców. Warto uczyć dzieci samodzielności, a będą miały satysfakcję, a my mniej pracy i oszczędzi nam to frustracji.
Więcej informacji Artykuł powstał we współpracy z npjs.warszawa.pl – Niepublicznym Przedszkolem Językowo-Sportowym |
Napisz pierwszy komentarz