Origami dla dzieci – japońska sztuka koncentracji już od pierwszych lat życia

[REKLAMA]

Małym dzieciom bardzo trudno jest nauczyć się spokoju, koncentracji i skupienia. Ich ciekawość świata i rozpierająca energia sprawiają, że trudno za nimi nadążyć. Jednak nadmierna aktywność może utrudniać dziecku naukę i odsunąć go od takich czynności jak czytanie. Warto zatem podpowiedzieć dziecku zabawę, która będzie nie tyle wyzwaniem dla ciała, ile dla umysłu.

Mamy tu na myśli zabawy, które nie wymagają kondycji sportowca, ale które także potrafią nieźle zmęczyć. Przykładem jest choćby sztuka origami dla dzieci, która swoje korzenia ma aż w Chinach, a największą popularność zyskała w Japonii. Co zatem kryje się za origami i jaki wpływ ma ono na najmłodszych?

Rozwijaj kreatywność pociechy z origami dla dzieci

Na początku origami dla dzieci może wydawać się niezbyt atrakcyjną rozrywką, ale nie od dziś wiadomo, że pozory mylą. Wystarczy choć kilka razy sięgnąć po kartkę papieru i prostą instrukcję jego składania, aby okazało się, że to przede wszystkim ogromne wyzwanie dla naszych rąk, ale też dla głowy – żeby osiągnąć wymarzony efekt, każdy ruch powinien być przemyślany i bardzo precyzyjny. Jak dokładniej taka zabawa wpływa na malucha?

  • W przypadku dzieci chodzi głównie o pobudzenie ich kreatywności i twórczego myślenia. Starsze dzieci mogą wykorzystać origami także do nauki matematyki – w ten sposób łatwiej im zrozumieć niektóre abstrakcyjne pojęcia, a także poznają relacje przestrzenne między różnymi figurami.
  • Innym aspektem jest wpływ na liczne funkcje poznawcze, w tym koordynację wzrokową i ruchową oraz zdolności motoryczne. Dzieci uczą się także koncentracji, pracy w skupieniu na jednym zadaniu oraz cierpliwości. Origami pomaga też kształtować sprawność ruchową.
  • To nadal nie wszystko. Sztuka origami dla dzieci – https://blog-juniorangin.pl/origami-nauka-precyzji-i-koncentracji-po-japonsku/ oddziałuje także na ich pewność siebie i wzmacnia chęć do podejmowania kolejnych wyzwań. Uczy zarówno wyciągania wniosków z małych porażek, jak i cieszenia się z drobnych sukcesów.

Origami (nie tylko) dla dzieci

Wspólne zabawy rodzica z dzieckiem to wspaniały czas dla obojga z nich. Dlatego warto aktywnie uczestniczyć w rozrywkach, które polubił nas maluch. Jeśli origami dla dzieci skradło serce naszej pociechy, śmiało spróbujmy tego razem z nim! Przyniesie to korzyści także dorosłym, którzy żyją w szybkim tempie i zapominają o drobnych przyjemnościach. W dodatku, podobnie jak w przypadku dzieci, origami to dla dorosłych doskonały trening cierpliwości, skupienia i uważności. Pomoże się wyciszyć, zrelaksować, a jednocześnie zdobyć nowe umiejętności, które do tej pory były poza kręgiem naszych zainteresowań. To wszystko sprawi, że w tak krótkim czasie nie tylko zrobimy coś dla siebie, ale przede wszystkim spędzimy czas ze swoją pociechą, co zdecydowanie najlepiej wpłynie na jego rozwój.

1 komentarz

  1. Wszelkie zabawy manualne rozwijają mózg, wyobraźnię, kreatywność małego dziecka. Trzeba je tylko odpowiednio zachęcić. Podobnie działają puzzle i klocki.

  2. Taka zabawa z małym dzieckiem świetnie wpływa na jego koncentrację i uspokojenie. Najlepiej właśnie nam z córką wychodzi taka zabawa przed drugą drzemka. Córka idzie wyciszona i spokojna spać.

  3. Origami od zawsze było moją pasją. Jak tylko doskwierała mi nuda, zawsze znajdywałam sobie jakieś wzory lub video w Internecie i się na nim wzorowałam. Jest to świetna i uspokajająca forma sztuki, dlatego warto zaangażować w to maluchy.

  4. Warto pokazać to dziecko bo takie zajęcia mają wpływ na koncentracje, ale także na kreatywność. Zawsze jest szansa zaszczepić w dziecku nowe hobby. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*